Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie.
Czekając na tłumaczenie nowej książki Charlesa Duhigga „Smarter Faster Better” na język polski, chcielibyśmy przypomnieć bestseller wydany przez tego autora w 2012 roku, czyli „Siła nawyku. Dlaczego robimy to, co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”.
Tak jak w przypadku recenzowanej przez nas w zeszłym miesiącu książki „Talent jest przeceniany” (kliknij aby zobaczyć), autor „Siły nawyku” również nie jest naukowcem, ani praktykiem zarządzania. Jednak jako dziennikarzowi New York Times, udało mu się zebrać i w bardzo ciekawy sposób opisać liczne badania i krótkie studia przypadków dotyczące nawyków.
Duhigg już na samym początku swojej książki przedstawia czytelnikowi schemat powstawania nawyków, a następnie w kolejnych rozdziałach rozbudowuje go i uzupełnia, aby pokazać jak najwięcej możliwości jego zastosowania. W publikacji oprócz dokładnej analizy, w jaki sposób tworzy się i działa nawyk, można znaleźć również wiele informacji na temat metod jego zmiany. Ponadto autor prezentując zebrane dane odwołuje się do przykładów ze świata sportu, nauki, a przede wszystkim biznesu. Duhigg pokazuje jak działa nawyk, zarówno w przypadku jednostki, jak i większych grup ludzi (np. firma, społeczeństwo).
Mimo iż może przerażać liczbą stron (ponad 400), „Siła nawyku” to bardzo dobrze napisana i wzbogacona wieloma ciekawymi historiami książka, która po prostu wciąga czytelnika. Sprzyja temu również jej struktura. Publikacja podzielona jest w jasny i logiczny sposób na części i rozdziały. Ponadto, aby nie pogubić się w gąszczu opowieści i anegdot, czytelnik otrzymuje od autora indeks pojęć, który znajduje się na końcu i pozwala szybko odnajdować w treści książki interesujące nas fragmenty. Jedyną niewielką wadą może być brak prostych podsumowań, które porządkowałyby tekst.
Warto dodać, iż dużą zaletą tej pozycji wydawniczej jest wysiłek, jaki autor włożył w przedstawienie praktycznych możliwości zastosowania opisywanych zjawisk. Ciekawym rozwiązaniem jest przede wszystkim dodanie w postaci załącznika „Przewodnika po sposobach wykorzystania zawartych pomysłów”.