Niedawno swoją premierę w Polsce miała kolejna książka Charlesa Duhigga „Mądrzej, szybciej, lepiej”. Byliśmy bardzo ciekawi tej publikacji, gdyż poprzednia „Siła nawyku” (kliknij) była bardzo dobrze napisaną i osadzoną w biznesie pozycją wydawniczą.

„Mądrzej, szybciej, lepiej” umacnia jeszcze pozycję Duhigga, jako eksperta z zakresu efektywności. Kolejny raz autor wskazuje, jak to się dzieje, że niektórzy ludzie i niektóre organizacje potrafią działać naprawdę skutecznie. Udowadnia opierając się na najnowszych badaniach naukowych z zakresu neurologii, psychologii i ekonomii behawioralnej, jak również na doświadczeniach wybitnych osób z różnych branż, że najbardziej produktywne jednostki oprócz innego sposobu działania, inaczej patrzą na świat i w odmienny sposób podejmują decyzje.

Duhigg opisuje w swojej książce 8 kluczowych obszarów skutecznego działania – od motywacji i umiejętności wyznaczania celów aż po zagadnienia związane z koncentracją, budowaniem kultury organizacyjnej oraz dokonywaniem wyborów. Wszystkie zagadnienia są zilustrowane i wsparte bardzo ciekawymi (zarówno codziennymi, jak i biznesowymi) przykładami oraz case studies (badania Google, problemy zespołu tworzącego film Kraina Lodu, historia powstania metodologii SMART etc.).

Tak jak „Siła nawyku”, również „Mądrzej, szybciej, lepiej” to bardzo dobrze napisana i zredagowana książka, która wciąga czytelnika niezależnie od obszaru zawodowego, w którym funkcjonuje. Sprzyja temu również struktura publikacji, jest ona podzielona w przejrzysty i logiczny sposób na części oraz rozdziały. Niewielką wadą może być brak prostych podsumowań oraz zbyt mała liczba schematów, które porządkowałyby tekst i pozwoliły czytelnikowi na jeszcze lepsze zrozumienie tematu, a także szybki powrót do wybranych zagadnień w krótkim czasie.

Dużym atutem tej publikacji jest na pewno załączony aneks, czyli „Przewodnik dla czytelnika: w jaki sposób korzystać z koncepcji zawartych w książce” zawierający wiele praktycznych wskazówek oraz bardzo bogata i uporządkowana bibliografia dla osób, które chciałyby pogłębić wybrane tematy.