Książka Tony’ego Buzana i Chrisa Griffithsa „MAPY MYŚLI DLA BIZNESU” została wydana przez Aha! pierwszy raz w Polsce w 2010 roku. W związku z jej rynkowym sukcesem, w 2016 roku pojawiło się wydanie II, które zostało opublikowane przez Helion (marka Onepress). Nowocześniejszy layout oraz bardziej dopasowane do potrzeb odbiorców biznesowych tłumaczenie dodały atrakcyjności tej, wysoko ocenianej przez nas, książce.

Pierwszego autora tej publikacji nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, gdyż Tony Buzan to autorytet w zakresie technik uczenia się, autor ponad 82 książek i twórca koncepcji Mind Mapping, czyli właśnie map myśli. Natomiast Chris Griffiths jest CEO organizacji ThinkBuzan i osobą odpowiedzialną za rozwój iMindMap – oprogramowania wspierającego myślenie wielokierunkowe, z którego korzysta ponad milion użytkowników w ponad 170 krajach.

„MAPY MYŚLI DLA BIZNESU” to praktyczny poradnik jak skutecznie notować i lepiej zapamiętywać w kontekście biznesowym. Pierwsza część książki dotyczy przewagi myślenia wielokierunkowego nad linearnym oraz zawiera bardzo dokładne wskazówki, jak tworzyć mapę myśli krok po kroku. Ponadto autorzy pokazują jak podzielić się gotowymi kreacjami ze swoimi współpracownikami bądź klientami. W rozdziałach 1-3 znajduje się wiele samouczków i przykładów, które przedstawiają sposoby wykorzystania tej metodologii z pożytkiem dla własnego biznesu.

Część druga odnosi się do zastosowania koncepcji Mind Mappingu do konkretnych działań biznesowych takich jak negocjacje, zarządzanie projektami, efektywna organizacja czasu pracy oraz przygotowanie prezentacji. Autorzy wskazują jak rozwinąć każdą z powyższych umiejętności stosując narysowane ręcznie lub wygenerowane komputerowo mapy. Ta część również zawiera wiele różnorodnych przykładów map myśli osób pracujących w dużych organizacjach. Każde „case study” jest dokładnie omówione i zilustrowane, tak aby stanowiło inspirację dla czytelnika.

W części trzeciej autorzy skupiają się na doskonaleniu procesów i koncepcji organizacyjnych w oparciu o techniki Mind Mappingu. Przedstawiają i opisują konkretne mapy skupiając się również na genezie i tle ich powstania. Poruszane są takie tematy jak przywództwo, reorganizacja, praca zespołowa czy zarządzanie zamianą. Autorzy pokazują również jak wykorzystać mapy myśli do zwiększenia innowacyjności jednostek i grup oraz w rozwoju myślenia strategicznego.

Natomiast czwarta, ostatnia część zawiera wskazówki dotyczące doskonalenia wyników, przydatne przede wszystkim dla osób związanych z marketingiem i sprzedażą. Jednakże autorzy podkreślają, iż mapy myśli to narzędzia, które mogą każdemu z nas pomóc w wyznaczaniu celów i skutecznym przechodzeniem przez zmiany.

Podsumowując „MAPY MYŚLI DLA BIZNESU” to dobrze napisana i zredagowana książka, która może być interesująca dla czytelnika niezależnie od obszaru zawodowego, w którym funkcjonuje. Sprzyja temu również struktura publikacji podzielona w przejrzysty i logiczny sposób na części oraz rozdziały. Książkę czyta się również łatwo i przyjemnie dzięki wielu kolorowym ilustracjom przedstawiającym mapy myśli zaczerpnięte wprost z realnych sytuacji biznesowych. Polecamy zatem tę publikację jako ciekawą wakacyjną lekturę.