W tym miesiącu, z ogromną przyjemnością przedstawiamy, po raz pierwszy w naszej rubryce „Rekomendacje wydawnicze”, książkę z zakresu HR polskiej autorki Julity Dąbrowskiej „Praktyka Employer Brandingu. Rozmowy z menedżerami”. Przyjemność tym większa, że jest to bardzo dobra pozycja, która pod hasłem employer branding przemyca wiele interesujących zagadnień z zakresu szeroko pojętego „human resources”.
Książka ma formę wywiadów z praktykami biznesu. Każda z dziesięciu rozmów zakończona jest komentarzem autorki, która w ciekawy, merytoryczny i prosty (ale nie za prosty!) sposób przybliża czytelnikowi poruszane przez respondentów zagadnienia odwołując się zarówno do własnych przemyśleń i doświadczeń, jak również do historii i teorii zarządzania.
Dużą zaletą publikacji jest jej różnorodność zarówno pod względem poruszanych tematów (zaufanie, empowerment, komunikacja wewnętrzna, EVP, ocena okresowa etc.), jak i punktów widzenia. Wynika to z faktu, iż rozmówcy autorki to doświadczeni i zaangażowani menedżerowie z różnych branż (alkoholowej, IT, wydawniczej, transportowej etc.), jak również obszarów organizacji (prezesi i założyciele firm, szefowie HR, dyrektor generalny, dyrektor ds. logistyki). Ponadto wszyscy w interesujący sposób odpowiadają na pytania uchylając rąbka tajemnicy, jak na co dzień funkcjonują ich organizacje i gdzie leżą źródła ich sukcesu. Czytelnik może dowiedzieć się m. in. czym zajmuje się dział Culture, czy wiedza z zakresu filozofii pomaga zrozumieć istotę biznesu i jak organizacje powinny zachować się w obliczu przejęcia, aby wyjść zwycięsko z tej sytuacji. Ponadto warto zwrócić również uwagę na fakt, że książka „Praktyka Employer Brandingu. Rozmowy z menedżerami” jako jedna z niewielu pozycji z tego obszaru pokazuje nam polską rzeczywistość biznesową.
Z tej publikacji wyłania się ciekawy, wielowymiarowy obraz employer brandingu jako procesu utkanego z licznych przenikających się aspektów, których nie da się zaszufladkować jako działania HRowe, PRowe czy też marketingowe.
Jedyny obszar, który mógłby zostać udoskonalony w kolejnych wydaniach to szata graficzna książki, która na pewno nie oddaje jej wartości merytorycznej. Nie wszystkie wywiady zostały opatrzone zdjęciami rozmówców, a fotografie są niezbyt dobrej jakości.
Publikacja nie zawiera tabel, wykresów ani żadnych innych ilustracji, które być może uporządkowałyby bardziej i urozmaiciły treść. Jednakże jasno zarysowana struktura i bardziej praktyczny niż naukowy język, sugeruje, że autorka chciała uciec od formy podręcznikowej zapewniając czytelnikowi intelektualną rozrywkę w postaci zebranych w jednym miejscu refleksji. Dzięki temu powstała ciekawa i inspirująca publikacja z zakresu employer brandingu.