Wakacje to czas, kiedy odliczamy dni do długo wyczekiwanego urlopu, chcemy odpocząć i zrelaksować się. Jest to okres, w którym często zawieszamy wszelkie działania związane z rozwojem osobistym i robimy sobie przerwę w zajęciach językowych, kursach, szkoleniach czy treningach. Chcemy zająć się tym, co lubimy, co nas interesuje i poświęcić temu więcej czasu niż na co dzień. Podpowiadamy zatem, co możemy zrobić, żeby rozwijać kompetencje językowe, które wymagają jednak regularności i częstego kontaktu, a mimo to czuć, że są wakacje.

Osoby spędzające urlop za granicą, już wybierając cel swoich podróży, mogą poszerzyć zakres słownictwa i usprawnić umiejętności czytania w języku obcym. Jak? Wystarczy wejść na międzynarodowe fora dyskusyjne i zawęzić wyszukiwanie do interesujących nas lokalizacji czy obiektów. Na pewno znajdziemy tysiące wpisów osób, które polecają lub odradzają wybrane miejsce. Taka lektura będzie z pewnością bardziej interesująca niż podręcznikowe teksty i dodatkowo dostarczy nam cennych informacji.

Przebywając za granicą, wskazane jest, aby wykorzystywać każdą nadarzająca się możliwość konwersacji w języku obcym, którego uczymy się na co dzień. Najlepsza sytuacja, to rozmowa z rodzimymi użytkownikami danego języka. A więc będąc na wczasach na Lazurowym Wybrzeżu korzystajmy z możliwości rozmowy po francusku, a odwiedzając Londyn, szukajmy okazji, żeby przećwiczyć zwroty angielskie. I tu należy pamiętać, że nie ważne jaki poziom zaawansowania reprezentujemy – nawet osoby z podstawową znajomością słownictwa i gramatyki mogą przełamać barierę strachu i, lepiej lub gorzej, podołać wyzwaniu. Ważne jest, aby próbować i nie zniechęcać się już na samym początku przygody z językiem.

Również w kraju możemy spożytkować ten czas na rozwój swoich umiejętności lingwistycznych. Jednym z pomysłów na utrzymanie kontaktu z językiem obcym są zagraniczne blogi/vlogi tematyczne prowadzone przez native speakerów. Bogactwo światowej blogosfery pozwoli nam bez trudu znaleźć pasjonatów z interesującej nas dziedziny, zarówno dotyczącej nauki, wykonywanej pracy jak i wybranej formy spędzania czasu wolnego. Autorzy blogów w swoim rodzimym języku dostarczą nam aktualności, wskazówki, lub instrukcje w ciekawym lub ważnym dla nas obszarze życia. Oprócz nauki nowych słówek połączonych z tematem, możemy w ten sposób poszerzyć wiedzę w danej dziedzinie, wprowadzić zmiany w życiu pod wpływem wyczytanych inspiracji, a nawet nawiązać nowe znajomości z ludźmi, którzy współdzielą naszą pasję. Nie ma nic lepszego niż połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Innym pomysłem jest połączenie rozrywki z nauką. Kinomaniacy mogą organizować sesje oglądania ulubionych filmów lub seriali w oryginalnej wersji językowej. Dla tych, którzy nie czują się na siłach, aby podołać takiemu wyzwaniu lingwistycznemu, dobrym rozwiązaniem jest wybór opcji z napisami będącymi transkrypcją dialogów, lub dla osób na niższych poziomach zaawansowania, polskimi. Dzięki nim będą się czuli bardziej komfortowo, a korzyść z takiego praktykowania języka będzie nadal nieoceniona. Opcja ta jest szczególnie atrakcyjna w wakacje, kiedy w wielu miastach organizowane są bezpłatne kina plenerowe.

Z kolei miłośnicy literatury, mogą wyznaczyć sobie za cel przeczytanie w wakacje książki w oryginale. Może to być nie lada wyzwanie dla tych, którzy znają język na poziomie komunikatywnym lub niższym. Dla takich czytelników, wydawnictwa proponują uproszczone wersje znanych dzieł literackich i krótkie opowiadania o tematyce kryminalnej, szpiegowskiej, podróżniczej, etc., zawierające pomocne tłumaczenia w postaci listy kluczowych lub trudnych słówek. Każdy wybierze coś dla siebie, a korzyść z takiego czytania będzie widoczna po powrocie na regularne zajęcia językowe.

Osoby, które potrzebują szybkiego i widocznego progresu w nauce, mogą wykorzystać przerwę w kursach regularnych na udział w różnego rodzaju wakacyjnych warsztatach językowych. Dzięki dużej intensywności i wysokiej specjalizacji zajęć, możliwe jest nabycie w krótkim czasie nowych umiejętności lub uporządkowanie dotychczas zdobytych umiejętności. Mają one również na celu szybką i widoczną aktywację języka mówionego, a uczestnik ma okazję wykorzystać zdobytą wiedzę z zakresu słownictwa i gramatyki w konwersacjach poświęconych wybranemu tematowi.

Rozwój osobisty jest procesem ciągłym wymagającym stałej pracy, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby był przyjemny. Wakacje to idealny czas, żeby poświęcić więcej czasu dla siebie. Dlatego nie czekaj i już dziś zaplanuj chociaż jedną aktywność rozwojową, na której się skupisz w tym okresie.