Jeszcze dwie, trzy dekady temu na hasło „nowoczesność w nauczaniu języków obcych” wyobraźnia malowała obraz „laboratorium językowego” – sali z projektorami zawieszonymi pod sufitem, lektorem za pulpitem wyposażonym w mikrofon i mnóstwo przycisków oraz słuchaczami w szklanych boksach, z ogromnymi słuchawkami na uszach. Marzeniem każdej szkoły było posiadanie takiej pracowni, dzięki której nauczyciel języka mógłby wyjść poza tradycyjny model pracy z podręcznikiem w formie książki, a słuchacz – zetknąć się z autentycznym, mówionym językiem zamiast standardowych czytanek i ćwiczeń.

Jak się okazało w praktyce, „autentyczność” ta była dość umowna przede wszystkim w związku z ograniczonym zasobem materiałów audiowizualnych zdeterminowany tym, co przygotowali wydawcy, jak również w związku z „laboratoryjną” specyfiką nauczania. Polecano co prawda słuchaczom jak najczęstsze korzystanie z telewizji satelitarnej, ale tutaj stopień trudności językowych oraz tryb odbioru – w narzuconym z góry tempie i bez możliwości powtórzeń – skutecznie zniechęcał do nauki.

Internet zmienił wszystko. Technologia przekazu stała się wyrafinowana, a zarazem dostępna i przyjazna jak nigdy dotąd. Także w nauczaniu języków metody audiowizualne czy „immersive learning” wyszły poza dotychczasowe ograniczenia. Wśród wielu różnych „internetowych narzędzi edukacyjnych” na zdecydowane wyróżnienie zasługuje Youtube, który powstał w lutym 2005 roku (tak, ta platforma ma “jedynie” trzynaście lat) jako miejsce dla niezależnych twórców treści wideo.

Obecnie pośród milionów vlogów, filmików modowych, wideo o tematyce true crime czy historycznej możemy znaleźć również nagrania dialect coachów oraz wiele subkanałów prowadzonych przez nauczycieli zapewne każdego języka obcego. Poniżej przedstawiamy dwie osoby, których wideo wpisy dotyczące nauki angielskiego zasługują naszym zdaniem na szczególne wyróżnienie.

Pierwszą z nich z pewnością jest Aly z Learn English with Papa Teach Me. Jego nagrania mogą pomóc słuchaczom w pełni zrozumieć konstrukcję I wish oraz trybów warunkowych, nauczyć się, jak imitować różne akcenty czy też… pojąć zawiłości cockneya. Charyzma Aly’ego, jego poczucie humoru oraz prawdziwa brytyjskość sprawią, że uczniowie zaczną kojarzyć nawet żmudną niekiedy naukę reguł gramatyki z zabawą i opowieściami o wróżkach.

Drugą (jedynie dla porządku, bo trudno wybrać, który kanał jest lepszy) jest Lucy z English with Lucy, czyli przesympatyczna nauczycielka posługującą się czystą Received Pronunciation i posiadająca bardzo szeroką wiedzę zarówno na temat gramatyki, jak i słownictwa języka angielskiego. Jej serie filmików dotyczące listy słów, które nawet rodowici użytkownicy języka wymawiają błędnie czy też przedstawiające zawiłości homofonów lub konstrukcji I were osiągają miliony wyświetleń. I nic w tym dziwnego, gdyż są one profesjonalnie nagrane, nienużące i autentycznie ciekawe, nawet dla zaawansowanych użytkowników języka.

Powyżej przedstawiliśmy tylko dwa, najciekawsze naszym zdaniem kanały. Jednakże w zależności od prezentowanego poziomu języka, celu nauki (wzbogacenie słownictwa, powtórzenie gramatyki, nauczenie się zasad korespondencji etc.) oraz preferowanej formy przekazywania wiedzy (konkretne dane, przykłady zastosowań, scenki etc.) każdy może znaleźć na Youtube coś dopasowanego do swoich potrzeb i oczekiwań. Ponadto warto podkreślić, że odpowiadające naszym preferencjom indywidualnym, interaktywne narzędzia nauki są niezwykle efektywnym wsparciem dla tradycyjnych sposobów nauczania.