Zbliżające się Święta to świetna okazja do podtrzymywania dobrych relacji z innymi. Dbając o swoją markę osobistą, warto pamiętać, by złożyć życzenia klientom, firmom współpracującym, dostawcom, podwładnym, współpracownikom oraz przyjaciołom i rodzinie.

Czy wysyłać pisemne życzenia?

christmas_card

Wysyłanie świątecznych kartek to piękny zwyczaj, który niestety coraz rzadziej jest stosowny. Jeśli chcesz się pozytywnie wyróżnić, zapaść w pamięć i sprawić przyjemność drugiej osobie zdecyduj się na taką formę, zamiast przesyłania życzeń SMSem. Firmowe kartki często mają wydrukowany tekst życzeń, a zatem aby nadać im osobistego charakteru, koniecznie podpisz je odręcznie. Z kolei, gdy zdecydujesz się wysłać życzenia pocztą elektroniczną, zadbaj o ukrycie adresów odbiorców, a najlepiej wyślij indywidualne maile. Nie pisz bezosobowo, lecz zwróć się bezpośrednio do tej osoby, pokaż, że zależy Ci na niej i nie robisz tego z obowiązku.

Kiedy składać życzenia świąteczne?

Życzenia przesyłane tradycyjną pocztą wysyłamy około 2 tygodnie przed Świętami, by mieć pewność, że dotrą na czas. Ustne życzenia składamy, gdy widzimy się z klientem, kolegą z pracy, znajomym po raz ostatni przed Świętami, jednak nie wcześniej niż w grudniu. Natomiast osobom najbliższym składamy życzenia w dniu Wigilii Bożego Narodzenia oraz w pierwszym dniu Świąt.

Kto komu pierwszy składa życzenia?

giving presents

Podczas formalnych okazji, zgodnie z zasadami etykiety biznesu, niższy rangą pierwszy składa życzenia wyższemu rangą. A zatem na spotkaniu świątecznym pracownik pierwszy złoży życzenia przełożonemu, a na spotkaniu biznesowym – handlowiec klientowi. Natomiast pamiętajmy, że składanie życzeń jest oznaką pamięci o kimś, pozytywnego nastawienia do tej osoby i życzliwości. Gdy chcesz złożyć szczere i autentyczne życzenia, to nie oglądaj się na zasady pierwszeństwa.

Ponadto, bardzo miłym i budującym markę osobistą gestem jest złożenie życzeń wszystkim pracownikom przez osobę najwyższą rangą w firmie. Może je przekazać osobiście, organizując krótkie spotkanie w ciągu pracy, wysłać mailem lub wywiesić na tablicy.

A gdy jest zorganizowana wigilia firmowa?

christmas meeting

Jeśli firma jest duża i na pracowniczej Wigilii jest obecnych sto czy trzysta osób, wówczas szef składa wszystkim ogólne życzenia. Następnie składamy życzenia osobom siedzącym/stojącym najbliżej nas oraz naszym najbliższym współpracownikom. Jeśli firma jest mniejsza, wówczas każdy każdemu składa życzenia.

Czego życzyć kolegom z pracy?

Treść życzeń bardzo zależy od relacji łączącej dane osoby. Gdy jest ona formalna lub chłodna, wówczas składamy neutralne, ogólne życzenia typu „wszystkiego dobrego na święta”, „pogodnych świąt”, „szczęśliwego nowego roku”, traktując je jako wyraz zwyczaju i grzeczności. Jeśli mamy bliższą relację lub chcemy ją ocieplić i budować swój dobry wizerunek, wówczas można złożyć bardziej indywidualne, prywatne i cieplejsze życzenia.

Jakie gesty mogą towarzyszyć składaniu życzeń?

Również gesty zależeć będą od rodzaju wzajemnych kontaktów. Uścisk dłoni jest uniwersalnym gestem i sprawdzi się w każdej okazji oraz relacji. Nie mniej, osoby zaprzyjaźnione mogą pocałować się w policzki, panowie mogą pocałować dłonie pań (wyjątkowo przy składaniu, gdyż w pracy ten staropolski zwyczaj nie powinien być praktykowany), przy czym pamiętajmy, że te bardziej „czułe” formy muszą być zaakceptowane przez obie strony.

Masz pytania do autorki lub propozycje tematów do poruszenia w kolumnie Marka osobista w praktyce? Napisz do redakcji: hrfirst@futurecentre.eu

Dorota Szcześniak-Kosiorek

Trener i konsultant z zakresu budowania marki osobistej z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień pomaga uczestnikom szkoleń zwiększać zawodową skuteczność i budować wiarygodność w oczach klientów. Uczy etykiety biznesu, profesjonalnego wizerunku, autoprezentacji, budowania relacji, asertywności i komunikacji.