Budowanie marki osobistej, to między innymi budowanie sieci kontaktów. Dzięki nim można mieć dostęp do lepszych perspektyw zawodowych, większych możliwości zatrudnienia, szerszego grona potencjalnych kontaktów i dostawców czy nowych partnerów biznesowych.

Warto pamiętać, iż budowanie relacji polega na zawieraniu znajomości, które mogą przynieść korzyści obu stronom. Ważne jest, by nawiązywać nowe kontakty zarówno na gruncie zawodowym, jak i towarzyskim. Znajomości z obu tych dziedzin życia mogą się wzajemnie wiązać i przeplatać. Nigdy nie wiadomo, czy poznany podczas wakacji towarzysz podróży z czasem nie będzie naszym partnerem biznesowym, a koleżanka z działu najbliższą przyjaciółką.

Gdzie nawiązywać nowe kontakty?

Warto brać udział w spotkaniach networkingowych, których głównym celem jest poznawanie nowych osób i wymiana kontaktów biznesowych. I tu uwaga, nie chodzi o to by rozdać plik swoich wizytówek czy nawet zdobyć kilkadziesiąt kartoników od innych, których po tygodniu nikt nie będzie kojarzył. Ważne jest by poznać te osoby i dać poznać siebie.

Jak wyróżnić się z tłumu, być zapamiętanym i zainicjować nowe znajomości?

Przede wszystkim warto być sobą, nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Przygotować zwięzły „elevator pitch” na swój temat. Poza tym okazywać szczere zainteresowanie swoim rozmówcom. Podczas rozmowy utrzymywać kontakt wzrokowy, zamiast błądzić wzrokiem po tłumie w poszukiwaniu kolejnej osoby do wymiany wizytówki, i aktywnie słuchać. I pamiętać o celu, którym nie jest wręczenie wizytówki, ale nawiązanie osobistych kontaktów biznesowych.

Jakim nie być rozmówcą?

Barbara Pachter w książce „Biznesowy savoir-vivre” rozróżnia siedem typów rozmówców robiących złe wrażenie:

  1. Typ „wolałbym w tej chwili rozmawiać z kimś innym”. Osoba taka wodzi wzrokiem po sali. Może nawet rozmawia z Tobą, ale wyraźnie rozgląda się wokół albo patrzy na kogoś innego.
  2. Typ „terminator”. On nie wita się uściskiem dłoni, on Ci ją miażdży. Narusza też przestrzeń osobistą innych. Od takich osób mamy ochotę jak najszybciej uciec. Kobiety też bywają terminatorami.
  3. Typ „miło było Cię poznać, ale muszę już lecieć”. Jest to osoba, która bardzo szybko mówi, jakby grunt palił się jej pod nogami. W ciągu tygodnia potrafi rozdać całe pudełko wizytówek. Nie zdaje sobie jednak trudu, by nawiązywać poważne zawodowe i osobiste relacje z innymi.
  4. Typ „seksbomba”. Kobieta, która niestosownie się ubiera, nosi obcisłe i wydekoltowane rzeczy. Widzisz, jak co chwilę odrzuca do tyłu włosy i zastanawiasz się, co ona tak naprawdę sprzedaje. Pan „seksbomba” rozbiera wzrokiem każdą kobietę i uwielbia ukradkiem przeglądać się w lustrze.
  5. Typ „chciałbym zapaść się pod ziemię”. Rozpoznasz go nie tylko po tym, że zwykle chowa się kątach, ale także po jego mowie ciała: ramiona skrzyżowane na piersi, zgarbiona sylwetka i (lub) nogi skrzyżowane w kostkach. Taka osoba zwykle niewiele mówi i wydaje się być niezainteresowana tym, co mówią inni.
  6. Typ „jestem ósmym cudem świata”. Uwielbia mówić. Gdy nie znajduje się w centrum uwagi, sprawia wrażenie nieobecnego i znudzonego. Rzadko okazuje innym szczere zainteresowanie.
  7. Zwykle znajdzie się też przynajmniej jeden przedstawiciel tego typu „można się ze mną skontaktować wyłącznie drogą mailową”. Taka osoba zdaje się nie rozumieć, że e-mail nie jest w stanie zastąpić kontaktów osobistych.

I na zakończenie rekomenduję, by nie ograniczać się do szukania nowych znajomości wyłącznie na spotkaniach networkingowych. Warto wykorzystać każdą okazję do nawiązania kontaktu i mieć zawsze przy sobie swoje wizytówki. Każda spotkana osoba może być potencjalnym kandydatem na członka naszej sieci kontaktów zawodowych lub towarzyskich.

Masz pytania do autorki lub propozycje tematów do poruszenia w kolumnie „Marka osobista w praktyce”? Chcesz pogłębić na szkoleniu wiedzę na temat marki osobistej, etykiety biznesu i autoprezentacji? Napisz do redakcji: hrfirst@futurecentre.eu

Dorota Szcześniak-Kosiorek

Trener i konsultant z zakresu budowania marki osobistej z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień pomaga uczestnikom szkoleń zwiększać zawodową skuteczność i budować wiarygodność w oczach klientów. Uczy etykiety biznesu, profesjonalnego wizerunku, autoprezentacji, budowania relacji, asertywności i komunikacji.