Uścisk dłoni towarzyszy nam codziennie. Jest on elementem powitania, pożegnania, nawiązania znajomości, przypieczętowania umowy, składania życzeń, gratulacji czy kondolencji. Jednak z punktu widzenia budowania marki osobistej, nie tylko ważny jest fakt uściśnięcia ręki przy danej okazji, ale kluczowa jest JAKOŚĆ tego uścisku.

Po sposobie podania dłoni możemy wnioskować, z kim mamy do czynienia, czy jest to osoba pewna siebie, wycofana czy zestresowana. Można też powiedzieć coś o charakterze człowieka na podstawie sposobu, w jaki podaje rękę. I tak na przykład ekstrawertycy mają mocny, pewny uścisk dłoni, podczas gdy ludzie nieśmiali i neurotycy mają tendencję do uścisku delikatnego i miękkiego.

Rodzaje uścisków i ich znaczenie

Witając się ze współpracownikami, szefem czy kandydatami do pracy, zwróć uwagę w jaki sposób te osoby podają Ci dłoń, sprawdź jakie informacje niesie ten gest:

IMADŁO – zbyt silny uścisk zdradza osobę gwałtowną, agresywną i skłonną do manipulowania innymi. Tym gestem rozmówca przesyła niewerbalny komunikat „Ja tu rządzę”. Osoby o bardzo mocnym uścisku dłoni często też mocno prą do celu, który sobie założą. Taki gest przeważa wśród kierowników wyższego szczebla, szczególnie u mężczyzn.

ZWIĘDŁA DŁOŃ (ŚNIĘTA RYBA) – miękki, delikatny uścisk dłoni świadczy o niepewności, nieśmiałości lub braku zainteresowania. Osoby witające się w ten sposób, odbierane są jako słabsze, chętniej podporządkowujące się i mające trudności w podejmowaniu decyzji. Taki uścisk zazwyczaj prezentują osoby introwertyczne, spokojne i trudno nawiązujące kontakty. Odbierając taki „zwiędły” uścisk, mamy wrażenie, jakby ktoś nam mówił: „Ja nic nie znaczę, nie zasługuję na zainteresowanie”. Warto tu też zaznaczyć, iż niektórzy odbierają taki miękki, niepełny uścisk jako nieszczerość.

DESKA – sztywna dłoń podana na wyprostowanej ręce, bez uścisku (palce nie dotykają dłoni rozmówcy). Tak najczęściej witają się osoby niechętnie nawiązujące kontakty z innymi ludźmi, zamknięte w sobie, zdystansowane oraz krytyczne. Autor takiego uścisku niewerbalnie mówi: „Nie mam ochoty witać się z tobą” lub „Trzymaj się ode mnie z daleka”.

WIERZCHEM DO GÓRY – podawanie ręki z góry świadczy o tym, że rozmówca chce dominować, daje znak wyższości lub władzy, wymuszając na drugiej osobie gest uległości (dłoń skierowana wierzchem do dołu).

Warto pamiętać, że jakość uścisku jest ważna dla obu stron. Nie tylko my oceniamy drugą osobę, ale również sami jesteśmy oceniani na podstawie tego gestu. Jak powiedziała Dorothea Johnson „Uścisk dłoni to jedyny kontakt fizyczny, na jaki można pozwolić sobie w biznesie”, zadbaj więc by gest ten był pod Twoją kontrolą i wspierał Twój wizerunek, by był profesjonalny i generował pozytywne wrażenie o Tobie. Jaki więc powinien on być? PROFESJONALNY UŚCISK powinien być pewny, zdecydowany, trwający 2-3 sekundy, tyle co powiedzenie „Dzień dobry”. Obie dłonie ustawione pionowo, palce na dłoni rozmówcy. Taki uścisk dłoni pomaga nam budować dobre wrażenie, pokazując nas jako osoby godne zaufania i wiarygodne.

Jeśli jesteś gospodarzem spotkania np. prowadząc rekrutację, przywitaj swojego gościa z uśmiechem, patrząc mu w oczy. Wyciągnij pierwszy rękę do uścisku, podkreślając swoją rolę. Zasygnalizujesz w ten sposób chęć stworzenia serdecznej atmosfery oraz pokażesz, że gość jest oczekiwany i mile widziany. Pamiętaj tylko, by nie podawać dłoni nad stołem/biurkiem. Jest to duże faux-pas, czyli jeden z grzechów etykietalnych.

Dorota Szcześniak-Kosiorek

Trener i konsultant z zakresu budowania marki osobistej z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień pomaga uczestnikom szkoleń zwiększać zawodową skuteczność i budować wiarygodność w oczach klientów. Uczy etykiety biznesu, profesjonalnego wizerunku, autoprezentacji, budowania relacji, asertywności i komunikacji.