Wielu świetnych specjalistów, którzy mają wysokie kwalifikacje, utknęło w strukturze firmy na swoim stanowisku. Doszli do ściany zawodowej i nie mogą awansować. Z kolei osoby z mniejszym doświadczeniem są promowane i obsadzane na wyższe stawiska. Jak to możliwe, że dobry i rzetelny pracownik nie jest brany pod uwagę przy awansie, a inny z mniejszymi kompetencjami pnie się po szczeblach kariery? Jednym z elementów, przeciwdziałającym wystąpieniu takiej sytuacji, jest budowaniu swojej pozycji w miejscu pracy oraz na rynku zawodowym. Kluczowe zatem jest świadome i celowe zaznaczanie swojej obecności w firmie, robienie odpowiedniego wrażenia na innych, czyli efektywne kreowanie marki osobistej.
Według badań na popularność pracownika decydujący wpływ mają trzy czynniki:
- wykonywanie obowiązków,
- wizerunek i indywidualny styl,
- reputacja i obecność.
Okazuje się, że kompetencje, wywiązywanie się z powierzonych zadań i osiągane wyniki mają wpływ na postrzeganie Twojej osoby zaledwie w 10%. Z kolei wizerunek i styl, czyli jak jesteś odbierany przez innych, jak się prezentujesz, jakie masz poglądy i metody działania w 30%. Natomiast największy, 60% wpływ na budowanie silnej marki ma to, kto cię zna, jakie są Twoje osiągnięcia na forum publicznym i jaką cieszysz się opinią, czyli Twoja obecność w świadomości innych i idąca za tym reputacja.
Na pewno znasz kogoś, kto nie został awansowany tylko dlatego, że nie wyraził dostatecznie jasno swojego zainteresowania lepszym stanowiskiem. Może nawet Ciebie spotkała taka sytuacja. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka sposobów na zwiększenie obecności i promocji siebie.
Zadbaj o odpowiedni wizerunek zawodowy
Wyglądaj jak profesjonalista. Ubieraj się stosownie do okazji. Pamiętaj! Lepiej być zbyt dobrze ubranym (overdressed) niż „niedoubranym” (underdressed). I nie chodzi tu o nadmierną elegancję, przesada w niczym nie jest dobra. Odpowiednim wizerunkiem zadbasz o własne samopoczucie i będziesz lepiej odbierana/y przez otoczenie.
Bądź dobrze poinformowany
Dowiaduj się co dzieje się w firmie, na rynku, u konkurencji. Jakie są nowe trendy w Twojej dziedzinie. Bądź zawsze na bieżąco.
Zgłaszaj się, bądź widoczny
Udzielaj się na zebraniach, przygotuj notatkę ze spotkania grupy, wygłoś toast, zorganizuj i poprowadź spotkanie. Daj się zauważyć innym jako specjalista, proaktywny działacz czy dobry mówca.
Publikuj
Informuj o własnych osiągnięciach. Pisz artykuły do prasy branżowej i udzielaj wywiadów. Wykorzystaj social media (np. LinkedIn), prowadź bloga. W pracy możesz przygotowywać raporty lub notatki. Możesz też np. napisać podsumowanie ostatniego szkolenia/przeczytanego poradnika dodając swoje wnioski, pomysły jak można je wykorzystać.
Buduj sieć kontaktów
Nawiązuj i podtrzymuj znajomości wewnątrz i na zewnątrz firmy. Zapisz się do grup dyskusyjnych i regularnie się tam udzielaj. Bierz udział w spotkaniach networkingowych i konferencjach.
Idealnym podsumowaniem tego zagadnienia będą słowa z książki „What They Don’t Teach You at Harvard Business School”, których autorem jest Mark H. McCormac: „Jako pracownik powinieneś znaleźć drogę do przełożonych i poinformować ich o swojej wartości, starając się przy tym nie zrażać do siebie innych osób. Dbaj o dobre relacje z kolegami – oni są Twoimi sprzymierzeńcami”.
Masz pytania do autorki lub propozycje tematów do poruszenia w kolumnie Marka osobista w praktyce? Napisz do redakcji: hrfirst@futurecentre.eu
Dorota Szcześniak-Kosiorek
Trener i konsultant z zakresu budowania marki osobistej z wieloletnim doświadczeniem. Na co dzień pomaga uczestnikom szkoleń zwiększać zawodową skuteczność i budować wiarygodność w oczach klientów. Uczy etykiety biznesu, profesjonalnego wizerunku, autoprezentacji, budowania relacji, asertywności i komunikacji.