Nowoczesny rynek pracy wymaga od kobiet elastyczności i umiejętności szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków. Matki powracające  do aktywności zawodowej zmagają się z wieloma zupełnie nowymi przeżyciami. Doświadczenie pokazuje, że najbardziej przeszkadzające są czynniki natury psychologicznej – konieczność rozstania z dzieckiem, tęsknota, ograniczony czas, jaki można z nim spędzić. Z drugiej strony w życiu matki pojawiają się nowe obowiązki, nowe wyzwania, konieczność sprostania odmiennym od dotychczasowych wymaganiom. Pierwsze miesiące w pracy po urodzeniu dziecka postrzegane są przez rodziców, jako niezwykle trudne. Bardzo często, powrót do aktywności zawodowej przypomina „spacer po linie”. Można iść „na żywioł” i reagować spontanicznie na to, co się wydarzy; można też rozpocząć tę „podróż w nieznane” świadomie.

Budowanie pomyślnej dla siebie przyszłości, na tym etapie wydaje się nierealne. Nowe wyzwania i oczekiwania otoczenia sprawiają, że zmiana jawi się jako coś bardzo niepewnego. Jednakże moment wyrwania z przestrzeni rodzinnej do obowiązków zawodowych może być dobrym czasem na dokonanie efektywnych zmian w zarządzaniu własnym życiem. Joseph Campbell nazwał taki czas „podróżą bohatera”. Z całą pewnością SUPERBOHATERKĄ nazwać można matkę, która  pojawia się właściwie w kilku miejscach na raz, znajduje rozwiązania w sytuacjach, kiedy nikt nie wie, co zrobić, wciela się w ciągu dnia w kilka różnych ról życiowych itd.

Powrót do pracy często jest sytuacją kryzysową, poszukiwaniem, wiąże się z brakiem czegoś ważnego. To męczy, sprawia, że można poczuć się przytłoczonym i zdezorientowanym, widzi się tylko  minusy. Blisko wtedy do tego, by stać się „ofiarą swojej sytuacji”. Można też spojrzeć na powrót do pracy inaczej – jak na wyzwanie, któremu mamy stawić czoła. Ruszając w podróż dobrze wiedzieć:

  • Gdzie i w jaki sposób chcę się dostać?
  • Gdzie jestem i gdzie chcę być w przyszłości?
  • Jak tego dokonam?
  • Co jest dla mnie i mojej rodziny najważniejsze teraz i w przyszłości?

To moment wsłuchania się w to, co podpowiada nam intuicja. Wybór drogi i decyzja o tym, by w nią wyruszyć związany jest z historią życia każdej Suprbohaterki i tym, co dostaje od życia. Do celu można dotrzeć na wiele różnych sposobów korzystając z pomocy i wsparcia osób, które spotkamy po drodze.

Podróż większości matek zaczyna się porodem i opieką nad dzieckiem. Dni są do siebie podobne, czas płynie zupełnie inaczej niż pozostałym. Moment powrotu do pracy jest często zderzeniem z czymś zupełnie zaskakującym (żonglerka czasem, umiejętnościami i siłami w domu i pracy jednocześnie). Decyzja – „Działam! Poradzę sobie z wyzwaniem!” – rozpoczyna walkę z lawiną nieprzewidzianych zadań typu choroba, dodatkowe zlecenia w pracy, cieknący kran, przebita opona, zwalniająca się niania. Każde kolejne zadanie buduje doświadczenie, które pozwala przetrwać najcięższe próby. Przetrwanie kolejnych trudności daje poczucie panowania nad sobą, świadomość własnej wartości i siły do  mierzenia się z kolejnymi wyzwaniami.

Każda podróż ma swoje etapy. Warto na każdym z nich odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania, które zdeterminują kolejne działania. No to ruszamy!

  1. W domu z dzieckiem – mój zwyczajny świat. Kim jestem? Jakie role pełnię aktualnie w życiu? Jak wygląda mój dzień? Co jest ważne? Kto jest ze mną? Jak działam w codziennym życiu?  Jakie są moje potrzeb i oczekiwania?
  2. Wyzwanie: wracam do pracy – Superbohaterka rusza do akcji. To czas budowania konkretnych strategii działania, planowania, delegowania, wyboru priorytetów. Czym dokładnie jest wyzwanie, które mam przed sobą? Bezpieczeństwo finansowe, relacja z dzieckiem, marzenia… Z czym się wiąże? Brak czasu, logistyka, tęsknota, zmęczenie… Co jest tu sednem sprawy? W jaki sposób chcę dokonać zmiany i podjąć wyzwanie? Jakie są korzyści i konsekwencje wynikające z tej decyzji?
  3. Opór – chcę spróbować, ale… Potrzeba bezpieczeństwa czasami może wziąć górę nad tym, co trudne i nieznane. Co mogę zrobić by przezwyciężyć opór? Co zyskam podejmując wyzwanie? Najważniejsze, by zyski były na tyle duże, by przełamać Twój opór .
  4. Mądry nauczyciel – wiedza i doświadczenie innych ludzi przydają się na etapie „po” podjęciu decyzji. Czasem ktoś, kto patrzy z innej perspektywy, może być pomocny. Zastanów się, kto może służyć Ci teraz wiedzą i umiejętnościami? Co podpowiada Ci intuicja? Jakimi zasobami, wiedzą, umiejętnościami już dysponujesz? Czego jeszcze nie wiesz? Co chcesz z tym zrobić?
  5. Nowa/stara praca + Dziecko = Nowy świat – żeby się w nim odnaleźć koniecznie trzeba poznać zasady, którymi się kieruje. Jakie  panują zasady w nowych warunkach? Co jest ważne? Co jest najistotniejsze? Na kogo warto zwrócić uwagę?
  6. Wszystko jest bez sensu; nic się nie udaje – pomyśl teraz: Kto/Co jest Twoim głównym „wrogiem”? Gdzie czujesz opór? Jakie odczuwasz napięcia? Co chcesz z tym zrobić?
  7. Pierwsze starcie pierwsze klęski – czasami tak po prostu jest. Każdy nawet idealny plan wymaga kreatywności, cierpliwości, empatii i zdolności PRZYSTOSOWANIA. Cel, który sobie wyznaczamy nie przychodzi od razu. Nie wszystko naraz, tylko po kolei. Czasami mamy tylko moc, by reagować na to, co życie przyniosło. Co będzie, jeżeli spotka Cię klęska lub kiedy opadniesz z sił? Co będzie dla Ciebie motywacją do działania? Jak ważne jest to dla Ciebie naprawdę? Jakie wdrożysz wtedy sposoby działania?
  • Poszukiwanie siły – każdy etap podróży pokazuje nam nasze wady i zalety strony. Odsłania też mocne i słabe strony wyzwania. To czas kiedy uczmy się dostrzegać i wykorzystywać dostępne siły. Kolejny raz odpowiedz sobie na pytania:  Jakie są słabe strony całego planu? Czego w brakuje w Twojej koncepcji/działaniu? Jakie mogą pojawić się przeszkody? O czym wcześniej nie pomyślałaś?
  • Wszyscy gotowi – mając umiejętności i wiedzę, o tym jak pokonać opór i przeciwności po raz kolejny podejmujemy wyzwanie i wyruszamy w dalszą podróż. Jak zmienić plan, żeby wszystkie jego elementy współgrały? Co uległo zmianie? Jaki jest nowy plan? Jak osiągnąć cel?
  • „Finałowa bitwa” – czujesz się zupełnie inaczej niż przed pierwszym starciem. Czujesz się pewnie, masz motywację do działania. To, co kiedyś wydawało się niemożliwe do wykonania, teraz potrafisz osiągnąć. Wyobraź sobie: przed  Tobą kolejne wyzwanie. Jesteś silna i masz wszystko, co jest Ci potrzebne. Wiesz, jak to zrobić. Czujesz się zmotywowana i osiągasz cel. Jak to jest, kiedy cel zostaje osiągnięty? Co czujesz? Co widzisz? Co słyszysz? Jak to jest osiągnąć cel?
  • „Czas na nagrodę” – nowy świat i jego wyzwania są już oswojone i opanowane. Możesz cieszyć się z tego, co udało Ci się osiągnąć. Pamięć o zrealizowanych celach stanowi siłę do działania przy podejmowaniu kolejnych. Jaka będzie nowa rzeczywistość? Co wtedy będzie dla Ciebie nagrodą za podjęcie działania? Jak będziesz świętować swój sukces?
  • Jak każde wyzwanie, również powrót do pracy po urodzeniu dziecka jest zmianą wymagającą podejmowania decyzji i działania. To, w jakim stopniu i jak szybko można to zorganizować zależy, w dużej mierze, od każdej matki. Pojawia się pytanie: Czy jest dla mnie w życiu coś więcej niż mam teraz? Być może z tym  pytaniem mierzysz się teraz. Zadajesz sobie to pytanie patrząc na to, gdzie jesteś obecnie, gdzie byłaś rok, dwa lata temu i dawniej. Czy to jest wszystko, co mogłaś zrobić, czy możesz więcej, czy chcesz więcej? Nie zastanawiaj się nad tym, czy coś zrobić. Zastanów się nad tym, jak to zrobić. Widząc to kim jesteś, zobacz, jaka jeszcze możesz się stać:).


    Magdalena Macyszyn – coach, mentor, trener biznesu. Doświadczenie w pracy z ludźmi zdobyła pracując w organizacji pozarządowej, gdzie między innymi zajmowała się mentoringiem, realizacją projektów europejskich, szkoleniem wolontariuszy i pracowników, prowadzeniem warsztatów dla młodzieży, kobiet i dzieci, organizacją konferencji, reżyserią spektakli. Z wykształcenia magister logopedii, studiowała na wydziale logopedii na Uniwersytecie w Louisville oraz ukończyła kursy poradnictwa w Cincinati i Ohio. Od 2010 roku prowadzi grupy coachingowe kariery mam, które chcą iść swoją drogą realizując niespełnione dotąd pasje i projekty. Owocem tych sesji są założone przez uczestniczki fundacje, firmy, projekty, portale i kluby.

    Michalina Gajewskapsycholog, konsultant publicznych placówek oświatowych, posiada kwalifikacje pedagogiczne, współprowadzi warsztaty i grupy coachingowe. Ukończyła liczne szkolenia w zakresie budowania strategii i pomocy dziecku z zaburzeniami emocjonalnymi, zachowania i rozwoju. Podczas pracy bazuje na metodzie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu. Współpracuje z placówkami specjalistycznymi, tworzy zindywidualizowane programy dla dzieci. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne dla nauczycieli i rodziców.