Brexit w HR
Temat Brexitu, którym Europa żyje od kilku tygodni, okazał się niemiłą niespodzianką dla brytyjskiego HR, ale również trudną lekcją zarządzania dużą i zupełnie niespodziewaną zmianą. HR Magazine przygotował cykl artykułów mających wesprzeć pracodawców na Wyspach w uporaniu się ze skutkami decyzji, która zapadła podczas referendum. Badanie przeprowadzone przez Jelf Employee Benefits („Employers deal with Brexit shockwaves”, HR Magazine UK, Czerwiec 2016) wskazuje, iż aż 83% brytyjskich organizacji nie stworzyło żadnych planów działania na wypadek takiego wyniku głosowania. Przede wszystkim firmy i menedżerowie nie przygotowali się na silne reakcje emocjonalne swoich podwładnych.
Dodatkowo silny niepokój wzmagany jest przewidywaniami ekspertów. Mówią oni o potencjalnych zmianach w zakresie prawa pracy, problemach z pozyskiwaniem i utrzymaniem części pracowników w wyniku ograniczenia migracji, a także wahaniu płac i zwiększeniu liczby zatrudnionych na umowy krótkoterminowe („What Brexit means for HR”, HR Magazine UK, Czerwiec 2016).
Eugene Farrel przywołuje w swoim artykule pojęcie „strexit” („Strexit: How to support worried employees”, HR Magazine UK, Czerwiec 2016) i przestrzega pracodawców, aby sprawdzali czy poreferendalny niepokój wśród ich pracowników nie wymyka się spod kontroli. Kluczową rolą HR jest obecnie doradzanie oraz informowanie personelu o wpływie Brexitu na ich sytuację. Ważne jest zachowanie autentycznej i pewnej komunikacji oraz kierowanie się firmowymi zasadami i kierunkiem wynikającym ze strategii. Sugerowane jest również realizowanie warsztatów z zakresu odporności psychicznej.
W HRE Daily („Brexit: The Human Resource Implications“, Czerwiec 2016) Terry Gallagher prezes międzynarodowej firmy Battalia Winston zajmującej się executive search zauważył, iż największym wyzwaniem będzie teraz zaangażowanie i utrzymanie w Wielkiej Brytanii talentów. Większą szansę mają na to proaktywne organizacje, które szybko zareagują na zaistniałą sytuację. Kevin Green CEO w firmie REC również podkreśla, że nieograniczony dostęp do talentów jest absolutnie kluczowy dla zachowania zrównoważonego wzrostu i dobrobytu, szczególnie w sektorach takich jak służba zdrowia, edukacja, turystyka, budownictwo i przemysł („Employers face <<years of uncertainty>> after Brexit vote”, Personnel Today, Czerwiec 2016).
Źródło:
- HR Magazine UK, Czerwiec 2016
- HRE Daily, Czerwiec 2016
- Personnel Today, Czerwiec 2016
W hołdzie różnorodności
Temat różnorodności powraca w europejskich, a nawet indyjskich mediach po raz kolejny, tym razem w wielu różnych odsłonach. W artykule „Managing the Struggles in Diversity” (Human Capital, India, Czerwiec 2016) Reena Tyagi szefowa HR w indyjskiej Cigna TTK Health Insurance Company Ltd. wskazuje różnorodność jako jedną (obok jedności, troski, odwagi i doskonałości) z kluczowych wartości budujących kulturę jej organizacji i dzieli się swoimi doświadczeniami, jak przełożyć ją na praktyczne działania. Cigna TTK w ramach zarządzania różnorodnością stworzyła tzw. Naszą Agendę Różnorodności realizowaną w czterech głównych obszarach:
- Włączanie (Inclusion). Pozyskiwanie na rynku odpowiednich pracowników z różnych gałęzi przemysłu, posiadających różnorodne kompetencje i cechujących się dużym zaangażowaniem, a następnie wzmacnianie ich w organizacji w oparciu o model kompetencyjny i przemieszczanie w ramach ścieżek rozwoju.
Jednym z elementów włączania jest również zatrudnianie kobiet na stanowiska kierownicze i zachęcanie menedżerów do rekrutowania ich do swoich zespołów. - Odwaga (Courage). Dokładanie wszelkich starań, aby nie stracić różnych punktów widzenia, opinii czy doświadczeń poprzez uczestnictwo pracowników w niezobowiązujących spotkaniach z kadrą zarządzającą („Coffee Conversations”) oraz uczestnictwo w warsztatach dot. rozumienia wartości organizacyjnych. Ponadto usuwanie wszelkich barier hamujących karierę kobiet i wspieranie menedżerów w zarządzaniu różnymi grupami pracowników (w tym przede wszystkim Milenialsami).
- Work Life Balance. Zapewnienie pracownikom możliwości korzystania z aktywności sportowych i odpoczynku w biurze firmy (strefy przerw kawowych, lekcje yogi i zumby, doradztwo w zakresie zdrowia etc.), a także telefonu zaufania. Dodatkowo realizowana jest coroczna ankieta badająca niekorzystne czynniki mogące zaszkodzić zdrowiu pracowników.
- Sprawiedliwość i szacunek (Fairness & Respect). Zapewnienie osobom z chronicznymi problemami zdrowotnymi odpowiednio dopasowanych zadań. Zarządzanie oporem przed zmianą poprzez uczestnictwo pracowników w procesie podejmowania decyzji (grupy fokusowe, Rada Innowacyjności etc.), a przede wszystkim pomiar wyników efektywnego zarządzania różnorodnością w oparciu o ankietę satysfakcji.
Natomiast w artykule „La diversidad generacional exige un cambio en la gestión de RRHH” (GPS News, Czerwiec 2016) znajdziemy podsumowanie spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Zdrowia, Usług Społecznych i Równości w związku ze starzeniem się społeczeństwa i zmianami jakie w zarządzaniu zasobami ludzkimi powoduje pojawianie się kolejnych pokoleń. Przedstawiono niepokojące dane:
- W 2050 r. Hiszpania będzie drugim najstarszym społeczeństwem świata (po Japonii);
- W 2020 r. w Europie pojawi się 900 000 miejsc pracy, których nie będzie można zapełnić z powodu braku kandydatów z odpowiednimi umiejętnościami;
- Najpopularniejsze dziś stanowiska w przyszłości prawdopodobnie przestaną istnieć, a obecne stopnie uniwersyteckie stracą aktualność;
W związku z tym hiszpańskie firmy chcą stworzyć ścieżki kariery zawodowej, które zmaksymalizują zatrudnialność poprzez elastyczne podejście i odpowiednie dostosowywanie stanowisk pracy. Podkreślono, iż kluczem do zarządzania różnorodnością pokoleniową jest identyfikacja i rozwój talentów międzypokoleniowych, a także wzmacnianie aktywnego starzenia się i elastycznego dostępu do emerytury gwarantując transfer wiedzy. Dyrektorzy HR w ramach forum wymiany doświadczeń podzieli się kilkoma pomysłami na rozwiązania w tym obszarze:
- Zmniejszanie rozdźwięku pomiędzy kompetencjami pracowników, a potrzebami pracodawców poprzez tzw. „szkółki kompetencji”, w ramach których prowadzony jest mentoring międzygeneracyjny (nie tylko starsi, dla młodszych, ale również odwrotnie w zależności od kompetencji).
- Rozwijanie ścieżek rozwojowych dla wszystkich profili stanowiskowych (korzystając również z przywództwa poprzez doświadczenie) i przeformułowanie ich ostatniej fazy przeznaczonej dla najstarszych pracowników.
- Zapoznanie się z pracą starszych pracowników i zdefiniowanie na nowo ich kompetencji w kontekście wykonywania mniej obciążających (np. nie fizycznych), ale nadal ważnych dla organizacji zadań.
Natomiast w artykule „Young at heart. Supporting an ageing workforce” (HR Grapevine, Czerwiec 2016) Jake Matthews przytacza dane mówiące, że wiek emerytalny w Wielkiej Brytanii wzrośnie do 66 lat w 2020 roku, a najpóźniej w 2028 roku będzie to już 67 lat. W związku z tą sytuacją, podobnie jak we wspomnianym powyżej artykule „La diversidad generacional exige un cambio en la gestión de RRHH”, autor przedstawia rady ekspertów (m.in. dyrektorów HR), jak radzić sobie z tym problemem:
- Warto rozważyć umożliwianie starszym pracownikom branie częstszych płatnych urlopów lub zmniejszanie liczby pracujących dni.
- Tworzenie programów praktyk zawodowych dla osób 50+, aby zdobywały cały czas nowe kompetencje, które mogłyby również wykorzystać na trudniejszych do obsadzenia stanowiskach pracy.
- Adaptowanie fizycznego środowiska pracy do potrzeb starszych pracowników (szczególnie na liniach produkcyjnych).
We francuskim HR szeroko komentowanym wydarzeniem było natomiast podpisanie Karty konsolidującej globalną politykę BNP Paribas w zakresie niedyskryminacji i różnorodności („BNP Paribas signe la charte handicap de l’oit”, Focus RH, Czerwiec 2016).
Szczególnie istotna była kwestia niepełnosprawnych, gdyż w grupie BNP Paribas na świecie liczy ona sobie aż 3200 pracowników.
W tej organizacji zespoły HR i ds. różnorodności oraz menedżerowie intensyfikują każdego roku działania, aby osiągnąć następujące cele:
- Zwiększenie liczby pracowników niepełnosprawnych bezpośrednio zatrudnionychprzez organizację..
- Optymalizacja przebiegu kariery zawodowej pracowników objętych wszelkimi działaniami mającymi na celu utrzymanie ich na rynku pracy oraz przyczynienie się do stworzenia narzędzi związanych z nowymi technologiami.
- Informowanie, szkolenie oraz kształcenie menedżerów i pracowników w celu wzbogacenia ich wiedzy na temat wszystkich typów niepełnosprawności oraz zmiany stereotypów na ten temat (przewodniki, warsztaty informacyjne, konferencje…).
Źródło:
- Human Capital, India, Czerwiec 2016
- HR Grapevine, Czerwiec 2016
- Focus RH, Czerwiec 2016
- GPS News Czerwiec 2016