social media

Jak zwykle ostatni kwartał to czas obwieszczania kierunków jakie obiorą lub powinni obrać nowocześni HRowcy. Postaraliśmy się zatem zebrać najciekawsze „przepowiednie”.

W artykule „The 2018 Human Resources Trends To Keep On Your Radar” Josh Millet (Forbes, Stany Zjednoczone, Październik 2017) podkreśla, iż w nadchodzącym roku wszystkie tematy HRowe skupią się wokół nowych technologii, a w szczególności na pytaniu, w jaki sposób mogą one najefektywniej służyć do: znajdowania, łączenia, angażowania i zastępowania ludzi. Autor na podstawie swoich przemyśleń wskazuje pięć głównych trendów na 2018 rok:

  1. Docieranie do biernych kandydatów w nowy sposób poprzez media społecznościowe wyszukiwanie interesujących rekruterów osób za pomocą hasztagów lub na forach internetowych dot. specjalistycznych zagadnień.
  2. Wzrost liczby pracowników realizujących swoje zadania zdalnie dzięki coraz bardziej zaawansowanym rozwiązaniom IT. Oznacza to dla organizacji nieograniczoną pulę kandydatów. Możliwość pracy zdalnej może przełożyć się także na utrzymanie zatrudnionych już osób dzięki zachowaniu work-life balance i zwiększeniu satysfakcji.
  3. “Ślepe zatrudnianie” poprzez usuwanie danych osobowych z dokumentów aplikacyjnych, aby zapobiec wszelkiej stereotypizacji kandydatów. Wykorzystywanie w tym celu coraz bardziej zaawansowanych narzędzi IT.
  4. Dalszy rozwój grywalizacji w takich obszarach jak rekrutacja i edukacja. Tworzenie coraz bardziej zaawansowanych aplikacji umożliwiających łączenie zabawy z diagnozą i doskonaleniem zawodowym.
  5. Dostosowanie obecnie zatrudnionej kadry do wymagań przyszłości. Estymowanie zmian, a także przewidywanie pojawienia się nowych stanowisk oraz planowanie doskonalenia zawodowego, które umożliwi pracownikom ich efektywne objęcie.
virtual reality

Tekst Riia O’Donnell „4 learning trends to watch in 2018” (HR Dive, Stany Zjednoczone, Październik 2017) przedstawia natomiast cztery najnowsze trendy w zakresie uczenia się  i rozwoju zawodowego:

  1. Coraz większa potrzeba tworzenia specjalistycznych i dedykowanych szkoleń (zarówno tradycyjnych, jak i online) np. dla browarników z zakresu bezpieczeństwa, regulacji prawnych lub zarządzania.
  2. Rozwój bardziej zaawansowanych działań rozwojowych w zespołach rozproszonych umożliwiających uczenie się na odległość i wzmacniających współpracę.
  3. Coraz częstsze wprowadzanie szkoleń opartych na VR (ang. – virtual reality czyli rzeczywistość wirtualna) i AR (ang. augmented reality – rozszerzona rzeczywistość), które dają możliwość wielokrotnego ćwiczenia danych umiejętności i mocno angażują odbiorców.
  4. Dokształcanie się większej liczby pracowników, którzy sami dostrzegają swoje braki kompetencyjne i szukają możliwości ich szybkiego oraz efektywnego uzupełnienia (często na własną rękę).

Tymczasem Josh Bersin w artykule „What are the 3 big HR technology disruptions for 2018?” (Inside HR, Australia, Listopad 2017)  wskazuje 3 kluczowe technologiczne zmiany w HR:

  1. W związku z ogromnymi inwestycjami w nowe technologie i start-upy, powstaje coraz więcej nowoczesnych narzędzi możliwych do wykorzystania w obszarze HR.
  2. HRowcy poszukują rozwiązań IT umożliwiających im usprawnianie i weryfikowanie skuteczności pracy zespołowej.
  3. Pojawienie się na rynku tzw. „inteligentnych systemów”, które są w stanie odciążyć HRowców w zakresie coachingu liderów, ocenie kandydatów czy doradzeniu adekwatnego rozwiązania szkoleniowego.
break

David Price natomiast w swoim tekście „Six workplace wellbeing initiatives and trends businesses should look out for in 2018?” (HR News, Wielka Brytania, Grudzień 2017) opisuje sześć trendów w obszarze podnoszenia dobrostanu pracowników:

  1. Stosowanie w biurach specjalnych „stojąco-siedzących” biurek, które poprawiają kondycję fizyczną, a zarazem również psychiczną pracowników.
  2. Umożliwienie i zapewnienie odpowiednich miejsc do 20-minutowych drzemek, które pozwalają pracownikom zredukować stres i podnieść produktywność.
  3. Wprowadzanie tzw. „cyfrowego detoksu” poprzez odrywanie pracowników od komputerów w czasie przerwy na lunch. Wymaga to budowania przez pracodawców odpowiedniej kultury organizacyjnej, która powoduje, iż pracownicy nie czują się winni robiąc sobie wolne od komputera w ciągu dnia pracy.
  4. Systemowe i umożliwiające zachowanie anonimowości wspieranie pracowników (poprzez wdrażanie odpowiednich programów), którzy mają problemy finansowe.
  5. Umożliwienie zatrudnionym osobom przeznaczenia kilku godzin pracy miesięcznie na działania na cele charytatywne.
  6. Wstawianie w biurach automatów ze zdrową żywnością.
technology

Na łamach PR Newswire (Szanghaj, Grudzień 2017) ukazał się artykuł „Alexander Mann Solutions Uncovers 2018 HR Trends at their Annual Catalyst Summit” podsumowujący coroczne spotkanie HRowców w Singapurze organizowane przez firmę Alexander Mann Solutions. W tekście wskazano następujące trendy:

  1. Gotowość pracowników HR do reagowania na zmieniające się zachowania azjatyckich konsumentów.
  2. Wdrażanie nowych rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i robotyki w obszarze pozyskiwania talentów.
  3. Ocena kandydata oraz pracownika powinna być spójną i angażującą częścią jego „podróży” w organizacji.
  4. Przygotowanie organizacji na zmianę pokoleniową, czyli obejmowanie stanowisk menedżerskich przez Milenialsów.
  5. Wdrażanie platform komunikacyjnych w obszarze rekrutacji, jak np. popularna chińska aplikacja WeChat, która ułatwia między innymi proces dawania referencji.

Źródło:

  • Forbes, Stany Zjednoczone, Październik 2017
  • HR Dive, Stany Zjednoczone, Październik 2017
  • HR News, Wielka Brytania, Grudzień 2017
  • Inside HR, Australia, Listopad 2017
  • PR Newswire, Szanghaj, Grudzień 2017