Znajdźmy wspólny język – polski w pigułce
intensywny kurs językowo-kulturowy dla pracowników
z Ukrainy, Białorusi i Rosji
„Znajdźmy wspólny język – polski w pigułce” to intensywny kurs językowo-kulturowy stworzony specjalnie z myślą o branży retail, która z roku na rok zatrudnia co raz więcej pracowników pochodzenia ukraińskiego, białoruskiego i rosyjskiego. Nasze rozwiązanie pozwala firmom wesprzeć nowo przybyłe osoby w procesie adaptacji do polskiej rzeczywistości oraz podnieść ich efektywność w środowisku zawodowym.
W 2017 roku pozwolenia na pracę w Polsce otrzymało prawie 200 tysięcy Ukraińców (czyli 2 razy więcej niż w 2016!) oraz niemal 11 tysięcy Białorusinów. Jako użytkownicy spokrewnionych z polskim języków wschodniosłowiańskich, osoby te są atrakcyjnymi pracownikami, którzy szybko rozumieją naszą rodzimą mowę i mogą sprawnie realizować przekazywane im zadania.
Warto jednak zwrócić uwagę, iż podobieństwo języków słowiańskich niesie ze sobą również liczne problemy komunikacyjne takie jak:
- nieporozumienia związane z użyciem kalek językowych,
- wprowadzanie w błąd poprzez używanie słów oraz wyrażeń brzmiących w dwóch językach tak samo lub podobnie, ale mających inne znaczenie,
- negatywny odbiór wypowiedzi przez Polaków spowodowany wstawianiem nieodpowiednich końcówek odmienianych wyrazów.
Nie mniej istotną kwestią, są różnice kulturowe między Polską, a krajami pochodzenia przybyłych pracowników. Dlatego też warto skupić się na wzmacnianiu zrozumienia polskich tradycji i zwyczajów, aby ułatwić im funkcjonowanie w naszej rzeczywistości oraz zminimalizować nieporozumienia w pracy.
Prezentowany program może służyć zarówno jako narzędzie podniesienia bieżących kwalifikacji pracowników, jak również dopiero przygotowujące ich do podjęcia pracy.
Ramowy program kursu
Kurs obejmuje 3 bloki tematyczne:
- obsługa klienta
- trudne sytuacje związane z obsługą klienta
- wydawanie, przyjmowanie i wykonywanie poleceń służbowych
- słownictwo dot. wyposażenia sklepu
- słownictwo dot. asortymentu w sklepie
- słownictwo dot. procesów
- codzienne zwroty grzecznościowe
- robienie zakupów
- poruszanie się po mieście, pytanie o drogę
- przemieszczanie się komunikacją miejską
- kupowanie biletów
- najważniejsze odniesienia kulturowe
- święta i dni wolne od pracy
- rzeczywistość oczami Polaków
Forma zajęć:
W trakcie spotkań wykorzystujemy wiele ćwiczeń praktycznych, takich jak symulacje i inscenizacje, które wiernie odzwierciedlają rzeczywiste sytuacje związane z wykonywaną przez uczestników pracą. Takie podejście gwarantuje wysoką efektywność spotkań, które poświęcone są tylko na aktywne ćwiczenie umiejętności komunikacji. Wszelkie inne zadania uczestnicy wykonują w ramach pracy własnej wg wskazań trenera/lektora prowadzącego.
Program może być modyfikowany wg potrzeb i specyfiki branży pracodawcy.